Дукат Фрањо Јосип (велики) у капсули

Продајна цена: 167.661 рсд
Откупна цена: 155.939 рсд
Произвођач

Финоћа

Тежина злата

13,96г

НОМИНАЛНА ВРЕДНОСТ

4 дуката

Начин плаћања

Испорука

Доступно за авансну куповину

Златни дукат Фрањо Јосип (Франц Јозеф), најпопуларнији је златник у Србији и суседним земљама. Будући да је израђен од врло високе финоће злата (98,6%), врло је цењен и у остатку света.

Његова популарност произилази из чињенице да се на Франца Јозефа гледало као на патријархални ауторитет који држи Царство на окупу, а владао је мирно и успешно од 1848. све до своје смрти 1916. године.

Утискивање лика цара на златнике је традиција стара хиљадама година. Да би цар Фрањо Јосип додатно проширио градску трговину и значај, владајући војвода је у своје време почео са ковањем златног дуката тежином од 3,5 грама и финоћом злата од 98,6%. Назив дукат настао је у средњем веку, долази од латинске речи дуцалис и значи “војводин новац”. Златни дукати Фрањо Јосип ковани су од 1852. до 1914., а након паузе због Првог светског рата, аустријска ковница новца (Мüнзе Öстерреицх) их поновно почиње ковати 1920.

Лице кованице приказује цара Фрању Јосипа са круном од ловора. Наслов „ФРАНЦ ИОС И Д Г АУСТРИАЕ ИМПЕРАТОР“, што значи „Франц Јозеф Први, Божјом милошћу, цар Аустрије“, окружује његов портрет.

Полеђина приказује грб хабзбуршке династије, око којег је текст „ХВНГАР БОХЕМ ГАЛ ЛОД ИЛЛ РЕX АА 1915“, што значи „Мађарска, Бохемија, Галиција, Лодомерија, Илирија, Краљ и надвојвода Аустрије 1915“.

Четвероструки дукат Фрањо Јосип тежине је 13,96 грама, од чега је 98,6%, тј. 13.77г, финог злата.

У складу са променом цене племенитих метала на светској берзи (на које наша фирма нема утицај), важећа је цена производа она која је приказана на www.пгср.рс wеб страници, с изузетком могућности појаве грешке, будући да се не ради о аутоматском уношењу.

Купац може бити само пунолетна и физички способна особа или правно лице.

У складу са Законом о ПДВ-у Републике Србије, по члану 36б не обрачунава се и не плаћа ПДВ на промет и увоз инвестиционог злата у облику полуга или плочица.

“Ко има злато, увек има новац”.

ПОВЕЗАНИ ПРОИЗВОДИ