Данас вам представљамо 5 могућности тј. облика за улагање папирног новца у злато:
- Улагање у златни накит,
- Деонице рударских компанија,
- Инвестициони фондови и улагања у злато на берзи,
- Финансијске изведнице,
- Инвестиционо злато.
Будите обазриви приликом одабира, пошто НИЈЕ ЗЛАТО СВЕ ШТО СИЈА!!!
Као прво треба анализирати да ли сте склони мањем или већем ризику пре улагања. Сви улагачи требају одредити за себе властите приоритете, временски рок као и толеранцију према ризику!
Јесте ли „зихераш“ или сте склонији ризику?!
Уколико полажете већу вредност на сигурност и ликвидност, него ризик и високу зараду онда требате размишљати о физичкој куповини злата, а никако о виртуалном трговању ценом злата. Ипак пре представљања могућности обратимо пажњу на магични троугао за улагања новца у злато и очекивања улагача.
Модел магичног троугла симболизује да се циљеви улагања, наиме зарада, сигурност и расположивост (ликвидност) међусобно секу. Нажалост, не постоји врста улагања која све циљеве постиже једнаким квалитетом. Улагач се треба одлучити који му је циљ са највећим приоритетом. Орочена штедња код банака је сигурна и ликвидна, али зарада је врло ниска тј. обраћајући пажњу на инфлацију чак и негативна. Улагање у физичко злато не доноси никакав принос попут камате или дивиденде али за искусне улагаче у злато очекивани поврат не игра пресудну улогу, него сигурности и расположивост – заштита имовине. Иако је дошло до неколико корекција цена злата годишње у просеку расте за 11% (у задњих 20 година).
Неколико је облика улагања у злато, па се оно опћенито дели на улагање у физичко злато и трговање златом на онлине берзи. Физичко злато може бити накит односно инвестиционо злато (кованице и златне полуге), док трговање онлине ценом злата могу бити улагање у финансијске изведнице, па деонице рударских компанија чији је предмет рада злато, инвестициони фондови злата тј. улагање у злато на берзи.
Који облик улагања у злато вам доноси предности, а који недостатак читајте у наставку:
- Улагање у златни накит
Улагање у златни накит је стари вид улагања. Предност овог облика злата је то што нема само функцију чувања вредности имовине, него и естетску функцију. Ипак златни накит се обично не састоји од чистог злата и продаје се по много већим ценама него чисто злато 999,9. Надаље, златни накит није ослобођен ПДВ-а и није тако ликвидан као златне полуге. Што значи да код продаје накита неће бити могуће добити цену каква се може добити за златне полуге. Дакле, овај облик улагања у злато је у правилу неисплатив, осим да задовољава Ваше емоције.
- Деонице рударских компанија
Деонице рударских компанија које се баве експлоатацијом злата такође представљају облик улагања у злато. У теорији, како расте цена злата, и компанија треба да има користи кроз веће профите и могуће дивиденде, па, у складу с тиме, и цена таквих деоница требала би расти. Са друге стране, увек се поставља питање је ли боље улагати у такве деонице или једноставно у златне полуге. Ризик повезан са улагањем у такве деонице у правилу је већи од самог ризика повезаног са улагањем у злато, из разлога што издаватељ деонице може завршити у стечају, док ће физичко злато увек имати одређену вредност.
- Инвестициони фондови и улагање у злато на берзи
Инвестициони фондови злата су фондови који средства инвеститора улажу у злато и улагања повезана са златом примерице деонице или обвезнице рударских компанија. Њихово пословање не разликује се од осталих отворених инвестиционих фондова осим по самој специфичности улагања. Када улажете у злато на берзи злата, то значи да не тргујете са физичким златом, већ да купујете злато које је негде складиштено. Тако учествујете тим златом директно на берзи у куповини и продаји злата.
Овакво улагање може бити врло ризично и шпекулативно, пошто захтева прекомеран рад и праћење цене злата. Надаље, сваки инвестициони фонд или деоница има различите накнаде:
- улазна накнада,
- излазна накнада,
- накнада за управљање,
- накнада депозитарној банци итд.
Све те накнаде могу значајно смањити зараду код улагања у злато.
- Финансијске изведнице (трговина ценом злата)
Следећа могућност је трговина ценом злата на онлине берзи (такозвани финансијски уговор за разлику, футуреси, опције, ЦФД-ови). Једноставно речено – клађења. Овде се кладите на раст или пад цене злата. Код трговања таквим уговорима најчешће се може користити и финансијска полуга која омогућава да профит код улагања може бити вишеструко већи. Недостатак код овог облика улагања у злато под аспектом „сигурност и ликвидност“ јесте знатно високи ризик од брзог губитка новца због финансијске полуге. Велика већина рачуна малих улагача губи новац код трговања ЦФД-овима тј. овим обликом улагања.
Будите свесни, можете изгубити све!
Самим тим не препоручујемо никако да се коцкате Вашим тешко зарађеним новцем.
- Инвестиционо злато
Под улагањем у инвестиционо злато, на које се у Европској Унији не плаћа порез, подразумева се улагање у физичко опипљиво злато у два облика:
- кованице (дукати)
- златне полуге
Оба облика улагања су најсигурнији облици улагања (ВАШЕ ФИЗИЧКО ВЛАСНИШТВО) који морају задовољити законске одредбе како би се сматрали инвестиционим златом.
Златне полуге најпознатији су облик инвестиционог улагања у злато. Такво је улагање данас и у Републици Србији ослобођено плаћања пореза на додану вриједност, што га чини најбољим одабиром за улагање, а посебно је овај вид улагања такође погодан за грађане, односно мале улагаче. Мали улагачи купују те полуге путем одређених компанија за трговину инвесиционог злата.
Следећи графикон вам показује предност улагања у инвестиционо злато у односу на друге облике улагања у злато.
Аутор: Ваш специјалист за инвестиционо злато Премиум Голд СРБ Београд.
Водство компаније тргује инвестиционим златом пуних 12 година и набавља робу директно од рафинерија по ЛБМА-Гоод Деливерy квалитете.