Вести

Да ли је злато поуздана заштита у кризном времену од инфлације?

Утицај инфлације на животни стандард грађана

Било да купујете у супермаркету, на бензинским пумпама или у кафани – лавина инфлације болно је видљива за све потрошаче. Према тренутним прорачунима Немачке савезне банке, стопа инфлације у Немачкој и САД-у достигла је у септембру 2022. по први пут од завршетка Другог светског рата високих 10%. Такође у Србији је стопа инфлације у новембру 2022. порасла на 15%, а цене и даље непрекидно расту.

За многе људе, да ли живели у Немачкој, САД-у или код нас у Србији, то значи стезање каиша или ослањање на уштеђевину. Исто тако ће убрзани развој инфлације значајно смањити и финансијску имовину грађана. Упркос вишеструком повећању каматне стопе ФЕД-а (Федералних резерви) као и од стране НБС-а, размак између номиналних каматних стопа и инфлације наставио се повећавати. Уз каматну стопу од тренутних 5%, штедише у Србији губе реално 10% годишње.

Камата на штедњу 5% – Инфлација 15% = сагоревање имовине -10%.

У следећих десет година око 61,5% капитала наводно сигурних улагања попут штедних књижица или стамбене штедње ће нестати у ваздуху. Укупна финансијска имовина домаћинства у Србији од 88,2 милијарде РСД (стање 30.09.2022, према НБС-у) имала би у 2032. години куповну моћ од само 34,0 милијарде РСД, док би 54,2 милијарде РСД сагорело негативним реалним каматним стопама.

Међутим, улагачи у глобалу сматрају злато сигурним уточиштем, тако да улагање у жути племенити метал често служи за осигурање куповне моћи у турбулентним временима. Али, тренутно се поставља питање:

Да ли је злато поуздана заштита у кризном времену од инфлације?

Ако бацимо поглед на кретање цене злата у 2022. године, буди се осећај да то више није сасвим тачно. Након инвазије на Украјину, цена племенитог метала до 9. марта нагло је порасла, готово досегнувши нови највиши ниво свих времена, од 2.050 ус-долара по унци. Но, након тога настаје неколико месеци притисак на вредност злата и цена по уници пада на 1.622 ус-долара – иако се рат у Украјини наставља, у Кини прети нова мера изолације и инфлација још увеке расте.

Слично томе, између 1975. и 1980. годишња инфлација у САД-у је у просеку износила 8%. Током тог времена, злато је оправдало своју репутацију сигурног уточишта, али након кратког времена слика се променила. У годинама од 1980. до 1984. цена злата пала је, иако је годишња стопа инфлације од 6,5% такође била врло висока у тим годинама. Нешто слично могло се приметити од 1988. до 1991. Иако је стопа инфлације у просеку износила 4,6%, злато је у том раздобљу изгубило око 7,6% своје вредности.

Логично је да цена злата расте и пада, а то зависи од стабилности валута као што је ус-долар или евро тј. од понуде и потражње и ДА истина је да се у посљедњих 50 година у мањим интервалима догодило то да злато није расло уз инфлацију, већ је деломично пало. Међутим, проблем у таквој анализи је кратко временско упоређење. Исто тако можемо пратити кретање цене злата у привредној кризи 2008. године, где је инфлација расла као и цена злата или такође у економској кризи у 2017/2018. где је инфлација идентично расла са ценом злата. Што више време одмиче појављује се слична слика збивања из историје. Од новембра 2022. до данас 13. марта 2023. цена злата се враћа правцу из претходне године уз пратњу инфлације и износи 1.912 ус-долара. Зато је од велике важности на прави начин улагати у злато, како би могли постићи позитивне приносе чак и након одбитка инфлације.

Папирни новац долази и одлази, док злато је преживело све привредне и економске кризе

У последњих 50 година просечна годишња стопа инфлације у САД-у износила је око 4%. То значи да за исту потрошачку корпу у вредности од 10.000 ус-долара из 1972. потрошачи данас морају одвојити 71.000 ус-долара, више од седам пута. Са друге стране, ус-долар изгубио је око 86% своје вредности у последњих пет деценија. Улагачи у злато успели су више него надокнадити тај губитак вредности у истом раздобљу.

Пошто унца злата 1972. године коштала је 65 ус-долара, а на данашњи дан као што смо упознали 1912 ус-долара по унци = +2841% (кроз заштиту имовине). То конкретно значи да се 1972. године могло за 10.000 ус-долара купити око 154 унце злата, данашње вредност од 294.448 ус-долара (154×1912). Док је у истом временском периоду папирни новац изгубио драстично на куповној моћи. Такође почетком 2016. се могло за исти износ купити ца. 9 унци злата, данашње вредности од 17.208 ус-долара. Што је у ца. 7 година принос од 72%. …или почетком 2002. године за 10.000 ус-долара ца. 36 унци, данашње вредности од 68.832 ус-долара = 588%.

Злато као сидро у доба инфлације

Заиста, инфлација је била један од главних покретача у последњих 50 година за пораст цене злата. Од 1971 године цена злата порасла је у просеку годишње за 11%, према статистикама светског већа за злато (Wорлд Голд Цоунцил/WГЦ). Након неколико година стабилних цена, тренутно је инфлација изузетно висока. Мала вероватноћа је да ће то тако остати. Већина финансијских аналитичара очекује да ће инфлација у средњерочном раздобљу бити изнад 3%. Тај ветар у леђа тренутно цену злата донекле успорава кроз раст каматних стопа. Међутим, прави ветар у леђа појавиће се итекако ако реална каматна стопа приноса на десетогодишње америчке или немачке државне обвезнице остану позитивне, а то значи веће од стопе инфлације. Такође се питамо, да ли су управо високе каматне стопе разлог за банкрот једне од највеће ус-банке СВБ, вредна 213 милијарди ус-долара, рођена пре четири деценије, а пропала у два дана?! Углавном то може бити сигурно један сценарио који би многе високо задужене државе довео у банкрот.

НАША ПРЕПОРУКА:

Заштитите своју имовину и купујте искључиво физичко инвестиционо злато у висини до максимално 30% ваше имовине, у зависности од ваше финансијске ситуације и доба старости. Не улажите у злато краткорочно, пошто сте онда у улози улагача за шпекулације. Злато већ вековима служи људима као „сигурна инвестиција“ за новац. Упркос свим економским и финансијским кризама, злато остаје и даље сигурна могућност заштите од опадања вредности валута. Из тог разлога улажите у злато дугорочно како би сте профитирали од корекције тј. пада цене злата и обезвређења валута (папирног новца).

За више информација и бесплатан савет, обратите нам се у поверењу на тел. бр.: +381 (11) 454 9933 или пиште нам на следећи емајл: info@pgsr.rs

Аутор: Ваш специјалист за инвестиционо злато Премиум Голд СРБ д.о.о.

„Руководство компаније Премиум Голд СРБ тргује инвестиционим златом без престанка од 2008. године у више држава и сарађује тј. заступа директно рафинерије које су по ЛБМА-ГоодДеливерy квалитете“.

Оставите одговор