Протекла година била је пуна догађаја који су неизбежно поделили глобални геополитички простор у два табора: они који још увек подупиру кориштење америчке валуте као универзалног финансијског алата и оне који окрећу леђа овим зеленим новчаницама.
Глобалне напетости узроковане економским санкцијама и трговинским сукобима које је покренуо Wасхингтон присилиле су циљане земље на нови поглед на алтернативне платне системе којима тренутачно доминира амерички долар.
Дубља анализа недавне појаве де-доларизације сумирала је које су земље подузеле кораке према уклањању њихове овисности о долару и разлоге за њихову одлуку.
Кина
Текући трговински сукоб између Сједињених Држава и Кине, као и санкције против највећих трговачких партнера Пекинга, присилили су Кину да подузме кораке према ублажавању доларске овисности друге највеће светске економије.
У стилу Пекинга, са меком силом, влада није дала гласна приопћења по том питању. Међутим, Народна банка Кине редовито смањује удео америчких обвезница у власништву Кине. И даље као земља која поседује највећи број америчких обвезница, Кина је смањила свој удео на најнижи ниво од маја 2017. године.
Штовише, уместо да одмах одбаци долар, Кина покушава интернационализирати властиту валуту, јуан, која је укључена у валутну кошарицу ММФ-а уз амерички долар, јапански јен, евро и британску фунту.
Пекинг је недавно направио неколико корака према јачању јуана, укључујући акумулирање златних резерви, покретање трговине сировом нафтом у јуанима и коришћење валуте у трговини с међународним партнерима.
Индија
Индија је једна од највећих увозника робе која се налази на шестом месту по величини у свету. Није изненађујуће да је ова земља изравно погођена већином глобалних геополитичких сукоба те је значајно погођена санкцијама које се примјењују на њезине трговинске партнере.
Раније ове године, Делхи се пребацио на плаћања у рубљама за испоруку руских сустава зрачне обране С-400 као резултат америчких економских казни уведених против Москве.
Земља се такођер морала пребацити на рупије у куповини иранске нафте након што је Wасхингтон обновио санкције против Техерана.
У просинцу су Индија и Уједињени Арапски Емирати потписали уговор о трговини у својим валутама како би потакнули трговину и улагања без укључивања треће валуте.
Узимајући у обзир чињеницу да је Индија трећа земља по величини паритета куповне моћи, овакви кораци могли би знатно умањити улогу долара у глобалном трговању.
Турска
Турски предсједник Рецеп Таyyип Ердоган приопћио је како планира окончати монопол америчког долара новом политиком која је усмерена на трговину без долара са иноземним партнерима.
Турски челник саопћио како се Анкара припрема за трговину путем националних валута с Кином, Русијом и Украјином. Турска је такође разговарала о могућој замени америчког долара са националним валутама у трговинским трансакцијама с Ираном.
Тај потез потакнут је политичким и економским разлозима. Односи између Анкаре и Wасхингтона погоршали су се након неуспелог војног удара у земљи који је желео сменити Ердогана у 2016. години.
Турско господарство потонуло је након што је Wасхингтон увео економске санкције због ухићења америчког еванђеоског пастора Андреwа Брунсона због оптужби за тероризам ус вези с устанком 2016. године.
Ердоган је у више наврата оштро критизирао Wасхингтон због покретања глобалног трговинског рата, санкционирања Турске и покушаја изолације Ирана. Одлука чланице НАТО-а да купи руске ракетне суставе С-400 додала је додатно уље на ватру.
Штовише, Турска покушава одбацити долар у покушају да подржи своју националну валуту. Лира је изгубила готово половицу своје вредности у односу на долар током две протекле године. Валутни пад је погоршан растућом инфлацијом и растом цена роба и услуга.
Иран
Победнички повратак Ирана на глобалну трговинску арену није дуго трајао. Убрзо након победе на председничким изборима у САД-у, Доналд Трумп се одлучио повући из нуклеарног споразума из 2015. којег су потписали Техеран и скупина земаља, укључујући Велику Британију, САД, Француску, Немачку, Русију, Кину и ЕУ.
Земља богата нафтом поновно је постала метом озбиљних санкција које је наставио проводити Wасхингтон, који је такође запретео увођењем казни против свих земаља које би прекршиле ембарго.
Казнене мере забраниле су пословне односе са Исламском Републиком Иран и сломиле нафтну индустрију у земљи.
Санкције су присилиле Техеран да потражи алтернативне велуте америчком долару за извоз нафте. Иран је договорио нагодбу за трговину нафтом с Индијом кроз индијску рупију.
Такође је преговарао о бартер споразуму са суседним Ираком. Партнери такођер планирају користити ирачки динар за међусобне трансакције како би се смањило ослањање на амерички долар због банкарских проблема повезаних с америчким санкцијама.
Русија
Ту је све очито и сви знамо зашто Русија одбацује амерички долар, но да поновимо…
Председник Владимир Путин изјавио је како САД “чине огромну стратешку погрешку” тако што “подривају поверење у долар”. Путин никада није тражио ограничавање на доларске трансакције или забрану коришћења америчке валуте.
Међутим, руски министар финансија Антон Силуанов изјавио је раније ове године како земља мора депонирати своје уделе у америчким обвезницама у сигурнија средства као што су рубља, евро и племенити метали.
Земља је већ подузела неколико корака према де-доларизирању господарства због стално растућег терета илегалних (које УН није одобрио) санкција које су уведене од 2014. године.
Русија је развила национални платни систем као алтернатива СWИФТ-у, Виси и Мастерцард-у након што су САД запретиле оштријим новим санкцијама које би биле усмерене на руски финансијски систем.
До сада је Москва успела деломично уклонити долар из свог извоза, потписујући трговинске уговоре у националним валутама својих трговинских партнера, укључујући Кину, Индију и Иран. Русија је недавно предложила коришћење евра уместо америчког долара у трговини с Европском унијом.
Некада водећа земља власница америчких обвезница, Русија је готово елиминирала своје уделе у америчким обвезницама. Москва је тај новац искористила за јачање девизних резерви земље и изградњу златних резерви како би стабилизирала рубљу.
Грађани Србије како би заштитили своју имовину од валутних ризика купују најповољније инвестиционо злато код Премиум Голд СРБ д.о.о.